Temat tygodnia: Z kulturą za pan brat

Temat tygodnia: Z kulturą za pan brat

Drodzy Rodzice!

Przyszły tydzień pracy upłynie nam pod hasłem „Z kulturą za pan brat”. Podczas kolejnych dni dzieci porozmawiają o różnych aspektach sztuki i kultury.

Przedszkolaki wysłuchają utworu pt.: „Legenda o Smoku Wawelskim” W. Kosteckiej ilustrowanego sylwetami i wspólnie zastanowimy się, co to znaczy wierzyć we własne siły. W tych trudnych rozważaniach pomoże nam opisana w legendzie postać szewca Skuby i jego przygody. Dzieci poznają także nowy zawód – szewc oraz przybory potrzebne mu w pracy.

Kolejne zajęcia przeniosą dzieci do magicznego świata filmu, a w szczególności bajek animowanych. Czterolatki poznają bohaterów dobranocki pt.: „Przygody kota Filemona/ Dziwny świat kota Filemona”. Zobaczą odcinek ww. bajki i posłuchają wiersza Filemon i Bonifacy” U. Machcińskiej opowiadającego o przygodach tytułowych postaci.

W środę dzieci przeniosą się do magicznego świata teatru za pośrednictwem wiersza „W teatrze” M. Szeląg. Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiedzą na pytania: Co możemy zobaczyć i znaleźć w teatrze? Jakie emocje/uczucia może w nas wzbudzić przedstawienie teatralne? Kto z was był kiedyś w teatrze? Czy wam się tam podobało, dlaczego? Po zakończeniu omawiania wiersza przedszkolaki wzmą udział w zabawie matematycznej „Który fotel w teatrze?”, zamieniając swoją salę w widownię teatru. Podczas tej zabawy dzieci będą doskonaliły umiejętność przeliczania i orientacji w przestrzeni. Natomiast w czasie zabaw z kodowaniem przedszkolaki poćwiczą pamięć wzrokową.

Zajęcia muzyczno -rytmiczne wprowadzą dzieci w świat opery i baletu. Razem pobawimy się przy piosence „Grozik”, a także nauczymy się jej słów na pamięć.

Podsumowaniem całotygodniowej pracy będzie rozmowa na temat teatru poprzedzona przypomnieniem zasad kulturalnego zachowania się w teatrze.

Przyszły tydzień będzie bardzo emocjonujący dla dzieci i wprowadzi je w świat kultury i sztuki. Postawa aktywnego i wrażliwego odbiorcy sztuki jest bardzo ważna w tzw. „dorosłym życiu”, dlatego tak istotne jest, aby uczyć dzieci jej odbioru od najmłodszych lat, pokazując różne jej oblicza. Zachęcamy również Państwa do wprowadzania małego człowieka w świat kultury i umożliwienie mu jak najczęstszego kontaktu ze sztuką.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl