Temat tygodnia: Rodzina razem się trzyma

Temat tygodnia: Rodzina razem się trzyma

Drodzy Rodzice!

Przyszły tydzień pracy poświęcony będzie zagadnieniu „rodzina”. Dzieci będą omawiały nową wartość w oparciu o ilustrację i doświadczenia własne. Wspólne rozważania ukażą dzieciom dobro, korzyści i siłę płynącą z posiadania rodziny.

Podczas zajęć dydaktycznych chętne przedszkolaki będą mogły opowiedzieć o swoich rodzinach, wymienić ich członków. Podczas wspólnych dyskusji dzieci zastanowią się czy ich czworonożni pupile są częścią rodziny czy też nie. W zrozumieniu wartości jaką jest rodzina, pomoże przedszkolakom wiersz U. Kamińskiej „W rodzinie siła”, który pokaże wyraźnie, że każdy członek rodziny jest tak samo ważny i ma do odegrania własną niepowtarzalną rolę. Po wysłuchaniu wiersza przedszkolaki odpowiedzą na pytanie, jakie role pełnią w rodzinie mama i tata, co robią, gdzie pracują.

Punktem wyjścia do zajęć matematycznych w tym tygodniu będzie wiersz A. Frączek pt. „Kwiatki” o dziewczynce, która chciała przygotować dla swojej mamy bukiet z najpiękniejszych kwiatów w całym ogrodzie. Stale ćwiczymy również rozpoznawanie lewej i prawej strony ciała szczególnie chętnie dzieci bawią się i utrwalają to przy piosence „Stonoga”. Proszę o zwracanie i przypominanie dzieciom która rączka jest prawa a która lewa, podczas codziennych czynności.

W czasie zajęć muzyczno – rytmicznych czterolatki przypomniały sobie taniec Grozik” oraz stworzyły improwizację ruchową z chustami do utworu „Marsz turecki”.

Dzieci w tym tygodniu w czasie zabaw dydaktycznych poznawają też zwierzęce rodziny, odkrywając różnice i podobieństwa między światem ludzi a zwierząt.

W „Kąciku Dobrego Startu” czterolatki nauczą się nowej piosenki „List babci”.

W tym tygodniu dzieci poznają też nową zabawę paluszkową wg M. Barańskiej Rodzinka”. Wspólnie ze mną wykonają prezent niespodziankę z okazji zbliżającego się święta mamy i taty.

W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu nie zapomnimy też o zabawach z elementami języka angielskiego. Dzieci utrwalą poznane wcześniej słownictwo, pobawią się przy piosence If you happy…”, „Follow me”, „Move” oraz poznają angielskie nazwy dla członków rodziny: rodzina – a family, mama – a mom, tata – a dad, siostra – a sister, brat – a brother.

Ponieważ wiosenna pogada sprzyja pobytowi na świeżym powietrzu, często spacerujemy w najbliższej okolicy przedszkola i bawimy się w różne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym. Prosimy o wygodny i dostosowany do warunków atmosferycznych ubiór dzieci oraz o nakrycia głowy chroniące przed słońcem.

Drodzy Rodzice, pobawcie się z dziećmi w „zamianę ról”, Wy wcielcie się w rolę dzieci, a wasze pociechy w Wasze role… To świetna zabawa, która pokaże Wam, w jaki sposób widzą Was Wasze dzieci. Udanej zabawy!Porozmawiajcie również na temat tego co robicie w życiu zawodowym, czym się zajmujecie, żeby dzieci mogły powiedzieć coś więcej niż słowa że mama i tata „w pracy pracują” 🙂

W kolejnym tygodniu będziemy dalej rozmawiać o rodzinie…

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl