Temat tygodnia: Lato – czas zabawy

Temat tygodnia: Lato – czas zabawy

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu będziemy zgłębiać temat „Lato – czas zabawy” i nową wartość – „tolerancję”.

Pojęcie „tolerancja” jest szczególnie trudne do zrozumienia dla małych dzieci, ponieważ część z nich zachowuje się jeszcze w typowy dla swojego wieku, egoistyczny sposób, nie zastanawiając się nad tym, co czuje druga osoba. Związane jest to z rozwojem społecznym dzieci i ich wyraźnie jeszcze zaznaczonym egocentryzmem.

W zrozumieniu pojęcia „tolerancja” pomoże przedszkolakom piosenka pt. Co kto lubi”, mówiąca w prosty sposób o odmienności, o tym, że każdy z nas może lubić coś innego i nie ma w tym nic złego. Dzieci po wysłuchaniu i omówieniu słów piosenki poszukają podobieństw i różnic między sobą: w wyglądzie, zainteresowaniach, zdolnościach. Na koniec wspólnie pobawimy się w zabawie ruchowej pt. Razem się bawimy”.

W temat tygodnia wprowadzi nas wiersz J. Jabłońskiego Czerwiec”, który opisuje takie cechy lata jak: letnia pogoda i owoce lata. We wtorek będziemy obchodzić dzień dziecka . Dzień będzie przepełniony różnymi aktywnościami które wywołają uśmiech na twarzach dzieci oraz nikomu nie pozwolą na nudę. Z okazji tego święta dzieci zabiorą do domu mały upominek zakupiony z funduszu Rady Rodziców.

W tym tygodniu zajęcia matematyczne poświęcone będą ćwiczeniom doskonalącym orientację w przestrzeni. Podczas zabawy matematycznej Owady na łące” dzieci zastosują określenia: na, pod, nad, obok, w, między, za.

Podczas zajęć dzieci poznają nazwy i opiszą wygląd różnych kwiatów, które można znaleźć na letniej łące, takich jak: chaber bławatek, mniszek lekarski, mak polny, rumianek pospolity, stokrotka. Wykonamy także grupową pracę plastyczną pt. „Łąka pełna mniszków lekarskich”.

Podczas codziennego pobytu na świeżym powietrzu odbywają się spacery po najbliższej okolicy połączone z obserwacjami przyrodniczymi, podawaniem nazw roślin i zwierząt mijanych w czasie spacerowania oraz liczne zabawy w ogrodzie przedszkolnym, np. szukanie zwierząt mieszkających w trawie oraz zabawy ruchowe, np. „Pająk i muchy”.

W „Kąciku Dobrego Startu” przedszkolaki nauczą się nowej piosenki „Kwiat””. Dzieci opowiedzą o swoich ulubionych kwiatach, ich zapachu i wyglądzie oraz o sytuacjach, w których się dostaje i obdarowuje innych kwiatami.

W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu nie zapomnieliśmy też o języku angielskim. W tym tygodniu dzieci będą ćwiczyły w zabawach używanie zwrotów How are you? i Do you like…?. Przedszkolaki poznały też angielskie nazwy popularnych letnich owoców: truskawki – strawberries, jagody – blueberries, czereśnie – cherries i bawiły się odpowiadając na pytania typu: Do you like cherries? (Czy lubisz czereśnie?) Yes, I do/ No, I don’t. (Tak lubię./ Nie, nie lubię.).

Drodzy Rodzice, w wolnych chwilach utrwalajcie poznane przez Wasze pociechy słownictwo i zwroty w języku angielskim. Wybierzcie się też na spacer na łąkę i sprawdźcie, które kwiaty rozpoznają Wasze dzieci.

W kolejnym tygodniu będziemy dalej rozmawiać o lecie i jego kolorach oraz o tolerancji…

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl