Temat tygodnia : Książka – mój przyjaciel

Temat tygodnia : Książka – mój przyjaciel

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu w poniedziałek dzieci poznają nową wartości „mądrość”. Pomoże im w tym wysłuchanie opowiadania pt.: Skąd się bierze mądrość?” G. Lipińskiej i rozmowa na temat jego treści. Dzięki niemu czterolatki dowiedzą się, że mądrość jest wartością, którą możemy rozwijać poznając świat i zdobywając nowe doświadczenia. Przedszkolaki dowiedzą się, dlaczego sowa jest uznawana za symbol mądrości.

Czterolatki kolejne dni poświęcą na zdobywanie wiedzy o książkach. Dowiedzą się, jak należy dbać o książki, by dłużej nam służyły – na podstawie wiersza J. Huszcza pt. „Skarga książki”. Poznają budowę książki (okładka, strona tytułowa) oraz nazwy zawodów (podczas spotkania z kolejnym ekspertem) ludzi związanych z jej powstawaniem (pisarz, ilustrator, drukarz, korektor, itp.). Przedszkolaki dowiedzą się, jak dawniej wyglądały pierwsze książki (zwoje papirusu, tabliczki gliniane itp.).

Wstępem do zajęć muzyczno -rytmicznych będzie zapoznanie dzieci z książkami z nutami (nuty są przecież językiem muzyki, zrozumiałym na całym świecie). W drugiej części zajęcia przedszkolaki poznają nową piosenkę, pt: „Bum! Cicho, cicho… Bum!”, zobaczą jej zapis nutowy.

Uzupełnieniem tygodnia o książkach będzie codzienne słuchanie fragmentów ulubionych książek czytanych przez nauczyciela, a wybieranych przez dzieci z naszej przedszkolnej biblioteki.

W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci nauczą się nowej piosenki „Książka”.

W czasie zajęć matematycznych czterolatki będą ćwiczyły orientację w przestrzeni oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową podczas zabawy „Nad, pod, z prawej, z lewej”. W piątek dzieci wykonają zakładki do książek, które zabiorą do domu, aby służyły im w codziennym czytaniu w domu.

Pamiętajcie rodzice!

Czytanie dzieciom 20 minut dziennie wzbogaca słownictwo, wzmacnia więzi z rodzicem, stymuluje mózg dziecka, rozwija pamięć i koncentrację.

Zachęcam do przeczytania artykułu opracowanego na podstawie calapolskaczytadzieciom.pl – w załączniku pdf.

czytanie artykuł dla rodziców

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl