Temat tygodnia: Kolorowe lato. 07- 11.06 .2021r.

Temat tygodnia: Kolorowe lato. 07- 11.06 .2021r.

Drodzy Rodzice!

Tematem kolejnego tygodnia będzie „Kolorowe lato” i wartości „tolerancja”.

Do pojęcia „tolerancji i akceptacji” wrócimy, słuchając opowiadania pt. O  małej gąsienicy, z którą nikt nie chciał się zaprzyjaźnić” M. Szeląg. Po jego wysłuchaniu przedszkolaki porozmawiają na temat tego, co czujemy, gdy ktoś nas nie akceptuje, odrzuca oraz czy są to łatwe do przeżywania emocje.

Czerwcowa pogoda zachęca do obserwacji przyrodniczych i budzi w dzieciach ciekawość otaczającego świata. Podczas jednego z zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznają cykl rozwojowy motyla na podstawie historyjki obrazkowej „Od jajeczka do motyla”. Obserwując motyle w ogrodzie, zauważymy, że ich skrzydła są bardzo do siebie podobne, co stanie się punktem wyjścia do zapoznania ich z pojęciem symetrii.

Fascynujący świat owadów i życia na łące opisze też wiersz „Na łące” I. Suchorzewskiej. Po wysłuchaniu jego treści dzieci porozmawiają o wyglądzie wymienionych w wierszu owadów (żuk, biedronka, mrówka, pająk, gąsienica, pszczoła), poszukają ich na ilustracjach i odpowiedzą na pytanie, które zwierzę, żyjące na łące, najbardziej ci się podoba i dlaczego. W zapamiętaniu nazw mieszkańców łąki pomoże przedszkolakom również rozwiązywanie zagadek, zabawa muzyczno-ruchowa „Stonoga” oraz zabawa plastyczna „Stonoga” z wykorzystaniem kół orgiami i praca plastyczna „Letnia łąka” z wykorzystaniem gotowych elementów z wyprawki w książce.

Ważnymi mieszkańcami łąki (i nie tylko) są pszczoły, dlatego wiele uwagi poświęcimy tym małym, pracowitym owadom. Dzieci wysłuchają informacji na temat pożyteczności pszczół dla przyrody, dowiedzą się jak odróżnić pszczołę od osy i na czym polega praca pszczelarza na podstawie ilustracji „Od kwiatka do miodu”. Mali smakosze będą też próbować chlebków z różnymi rodzajami miodów. Pracowite pszczoły staną się również bohaterkami zajęć matematycznych, podczas których dzieci będą przeliczały ich liczbę i ustawią je w zadanej kolejności.

W czasie zajęć muzyczno-rytmicznych przedszkolaki pobawią się przy piosence pt. „Pszczółki” i poznają nową piosenkę pt. „Dźwięki lata”, której refrenu nauczymy się na pamięć. Treść piosenki zachęci dzieci do stworzenia „Letniej orkiestry” i zagrania na rożnych instrumentach wesołej letniej melodii.

Bohaterką kolejnych zajęć będzie mała, kapryśna biedroneczka, którą dzieci poznają słuchając wiersza U. Machcińskiej pt. „Biedroneczka”. Kapryśnej biedroneczce nie podobały się jej kropki, które nagle jak za sprawą czarodziejskiej różdżki zniknęły…

W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznają piosenkę „Kwiat” i w różny sposób odtwarzą nowy wzór kwiat (4 elipsy układające się w kształt kwiatka).

W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu nie zapomnimy też o zabawach z elementami języka angielskiego. Dzieci poćwiczą w zabawie używanie angielskich zwrotów: How are you? i Do you like…?.

Drodzy Rodzice, wybierzcie się na długi letni spacer i razem odkryjcie fascynujący i tętniący życiem świat owadów…

W kolejnym tygodniu będziemy przygotowywać się do pożegnania przedszkola i rozmawiać o zaufaniu…

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl