Temat tygodnia: Jestem kulturalny

Temat tygodnia: Jestem kulturalny

Drodzy Rodzice!

W poniedziałek dzieci rozpoczynają nowy tydzień od omawiania wartości „wiara w siebie”. Pomoże im w tym wysłuchanie opowiadania pt.: O żabce, która uwierzyła w siebie” M. Szeląg. Dzięki niemu przedszkolaki dowiedzą się, że warto jest uwierzyć w siebie i z uporem dążyć do realizacji własnych marzeń, tak jak uczyniła to bohaterka opowiadania – mała żabka Rechotka.

Podczas zajęć dydaktycznych dzieci zastanowią się, co to znaczy być kulturalnym. Przypomnimy sobie magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję oraz sytuacje, w których się ich używa.

W czwartek przedszkolaki będą zgłębiały temat „Klubu Przyjaciół Przyrody”. Z okazji Dnia Ziemi, który będziemy obchodzić w grupie, dzieci wysłuchają wiersza „Pojemniki” A. Frączek i porozmawiają na temat segregacji odpadów.

Podczas zajęć muzyczno-rytmicznych, dzieci poznają nową piosenkę, pt. „Grzeczne słówka” i nauczą się jej na pamięć oraz wezmą udział w zabawie słuchowej Czujne ucho” i zabawie relaksacyjnej Wsłuchani w siebie”.

Cały tydzień dzieci będą poznawały zasady kulturalnego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach, dlatego dobrym sprawdzeniem ich wiedzy będzie quiz dydaktyczny „Czy znasz dobre maniery?”. Po sprawdzeniu swoich wiadomości przedszkolaki będą mogły śmiało przyznać sobie „medale za dobre maniery”.

W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci będą uczestniczyły w ćwiczeniach rytmicznych „Woreczkowa orkiestra, ćwiczeniach ruchowo-słuchowo-wzrokowych Co to może być?” oraz poznają piosenkę „Haft”.

W trakcie pobytu Waszych dzieci w przedszkolu pamiętamy również o ćwiczeniach przygotowujących do nauki czytania i pisania, takich jak ćwiczenia artykulacyjne i ćwiczenie słuchu fonematycznego np.: zabawa z rymowanką oraz ćwiczenia motoryki małej, np. malowanie farbami.

W tym tygodniu przedszkolaki szczególnie będą starały się pamiętać o stosowaniu poznanych zwrotów grzecznościowych i aby być dla siebie szczególnie miłe i koleżeńskie, w końcu posiadanie „medalu za dobre maniery” zobowiązuje…

Drodzy Rodzice, pomóżcie Waszym dzieciom być kulturalnymi ludźmi, przypominajcie o używaniu magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję, o byciu uprzejmym dla siebie. Utwierdzajcie je w przekonaniu, że kultura jest ważną częścią naszego życia.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl