Temat Tygodnia : Baśnie, bajki, legendy

Temat Tygodnia : Baśnie, bajki, legendy

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu również będziemy rozważać poznaną w ubiegłym tygodniu wartość „mądrość”. Dzieci wysłuchają opowiadania pt. „O książce, która nie czuła się potrzebna” M. Szeląg i na jego podstawie porozmawiamy na temat mądrości ukrytych w baśniach, bajkach i legendach. Podsumowaniem tych rozważań będzie stwierdzenie, że warto czytać baśnie, legendy. Każda z nich bowiem kryje morał, który jest ponadczasową nauką dla każdego człowieka.

Ten tydzień będzie również upływał pod hasłem „Książka”.W zabawie dydaktycznej dzieci poznają różne rodzaje książek, np. atlas świata, leksykon zwierząt, słownik języka angielskiego.

Wszystkie zajęcia organizowane w tym tygodniu będą miały za zadanie pobudzić wyobraźnię dzieci, dlatego też przedszkolaki systematycznie będą słuchały różnych baśni czytanych przez nauczyciela. Dzięki temu poznają znane i lubiane bajki, min. „Trzy małe świnki” w opracowaniu W. Kosteckiej, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia”, „Kot w butach” i odkryją mądrość w nich drzemiącą, np. że trzeba słuchać rodziców.

W czasie zajęć plastyczno-technicznych przedszkolaki wykonają pacynki na palce do zabawy w teatr „Trzy świnki” oraz prace plastyczne pt. „Zaczarowane jabłko”.

W ramach podsumowania prac nad tematem „Książka” dzieci podczas rozmowy z elementem burzy mózgów przypomną sobie, jak możemy dbać o książki.

Podczas zajęć muzyczno-rytmicznych dzieci podejmą trudne rozważania na temat tego czy przy słuchaniu czytanych opowieści muzyka może nam pomagać czy też przeszkadzać.

W „Kąciku Dobrego Startu” przedszkolaki utrwalą piosenkę „Książka” oraz niegraficzne i graficzne odtworzą wzór – prostokąt.

W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu nie zapomnimy też o zabawach z elementami języka angielskiego. Dzieci utrwalą poznane wcześniej słownictwo i pobawimy się przy piosence If you happy…”.

Drodzy Rodzice, pielęgnujcie w Waszych dzieciach zainteresowanie książką. W dzisiejszym świecie zaawansowanej technologii tabletów, smartfonów i komputerów jest to szczególnie ważne, bo tylko książka może przenieść Wasze dziecko w świat fantazji i rozbudzić ich wyobraźnię. Od dziś czytajcie co wieczór, bawcie się wymyślając nowe przygody dla ulubionych bohaterów i koniecznie zapiszcie Wasze pociechy do biblioteki, gdyż w obecnym czasie nie możemy odwiedzić biblioteki razem w grupie.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl