Czego się uczymy…

Temat tygodnia: Nadchodzi wiosna

Drodzy Rodzice!

Zima niechętnie ustępuje, a w świat przyrody powoli i cichutko zaczyna wkradać się wiosna. To tej zielonej porze roku poświęcimy przyszły tydzień edukacyjnych działań w przedszkolu.

W tematykę przedwiośnia, które żegna zimę i wita wiosnę wprowadzi nas spacer, podczas którego przedszkolaki przyglądać się będą otaczającej je przyrodzie i szukać pierwszych zwiastunów nowej pory roku oraz opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „Szukamy wiosny”, na podstawie którego dzieci dowiedzą się o pierwszym kwiatku zapowiadającym rychłe nadejście wiosny. O przebiśniegach przedszkolaki posłuchają również w wierszu M. Szeląg pt. „Gdy wiosna przychodzi”. Wykonają także prace plastyczne przedstawiające przebiśniegi.

Poznając historię budzących się do życia roślin śpiących podczas zimy w nasionach lub cebulkach, dzieci wysłuchają opowiadania ilustrowanego sylwetami pt. „O żółtym tulipanie”. Na podstawie tego utworu  porozmawiamy, czego rośliny potrzebują do wzrostu. Założymy również w skrzynkach na parapecie mini-ogródki warzywne.

Podczas spotkań z plastyką dzieci wysłuchają wprowadzającego w tematykę wiersza U.  Machcińskiej pt. „Wiosna” oraz porozmawiają o wiosennych kwiatach, wykonując taniec do utworu F. Chopina „Taniec kwiatów”. Wykonają także wspólną pracę plastyczną „Suknia  pani Wiosny”.

We „Kąciku Dobrego Startu” poznają piosenkę pt. „Ogródek”, którą zaśpiewają z różnym natężeniem głosu. Porozmawiamy także o wiosennych pracach wykonywanych w ogrodzie oraz używanych do nich narzędziach i sprzętach ogrodniczych.

Drodzy Rodzice, prosimy o utrwalanie tematyki tego tygodnia w domu z dzieckiem. Rozmawiajcie z pociechą o zwiastunach wiosny, spacerujcie, nazywajcie to, co zaobserwujecie, wsłuchujcie się w budzący się do życia świat przyrody, wypatrujcie pierwszych jaskółek, bocianów oraz pierwszych kwiatów – przebiśniegów, krokusów, pierwiosnków, sasanek. Jeśli macie ogród czy sad zachęćcie dziecko do pomocy w pracach porządkowych, ogrodniczych. A jeśli nie macie ogrodu, zasadźcie z Waszą pociechą cebulki kwiatów, zasiejcie nasiona warzyw w doniczkach, niech mały przedszkolak o nie dba, podlewa, niech czuje się za nie odpowiedzialny i niech obserwuje, jak stopniowo z małego nasionka wyrasta roślinka.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl