Czego sie uczymy…

Temat tygodnia: Nasze podróże

Drodzy Rodzice!

Kolejny tydzień przed nami, będziemy kontynuowali temat wielkich wypraw oraz oszczędzania.

Dzieci wysłuchają opowiadania M. Szeląg pt. „O samochodach, które dzięki oszczędzaniu spełniły swoje marzenia”.

W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci przypomną sobie piosenkę pt. „Okno w pociągu”. Poznają również nowy wzór – kwadrat, który wykorzystamy do wielu działań, m.in. układanie go ze sznurków, rysowanie na tacy z kaszą.

W tym tygodniu przedszkolaki wyruszą również w daleką podróż, aby poznawać obce miejsca, kontynenty…

Podczas zajęć dzieci poznają dzikie zwierzęta dalekich krajów. Pooglądamy książeczki przedstawiające zwierzęta, na podstawie których porozmawiamy o ich wyglądzie i cechach charakterystycznych, pokolorujemy obrazki, spróbujemy narysować.

Podczas zajęć muzycznych dzieci poznają afrykańskie rytmy, w które wprowadzi je piosenka pt. „Afryka, Kongo”. Po wysłuchaniu i omówieniu utworu muzycznego przedszkolaki pooglądają ilustracje afrykańskiej wioski oraz posłuchają informacji na temat ludzi mieszkających w Afryce. Dzieci będą rozwiązywały też zagadki słowne o egzotycznych zwierzętach oraz będą oglądały ilustracje obrazujące życie ludzi w Afryce – wygląd wiosek, budynków, ubiór ludzi, wygląd rdzennych mieszkańców, krajobraz, które kontrastowały z życiem ludzi w Europie, Polsce.

W czasie zajęć dotrzemy również na Antarktydę. Tematem głównym będą pingwiny zamieszkujące te zimowe miejsca. Wprowadzeniem stanie się wiersz B. Wierzbickiej pt. „Rozmowa Pingwinów” oraz zabawa ruchowo-taneczna, tradycyjna „Pingwin”. Tego dnia przedszkolaki poznają kilka ciekawostek na temat tych ptaków nielotów i wykonają pracę plastyczną „Wesołe pingwinki”.

W tym tygodniu dzieci poznają również egzotyczne owoce (cytrynę, pomarańczę, kiwi, banana oraz ananasa) – rozwiążą o nich zagadki, będą je smakowały, wąchały, lepiły z plasteliny, bawiły się w wiele zabaw ruchowych. Będą brały też udział w zabawie badawczej pt. „Co zrobić, żeby banan nie ściemniał?”.

W tym tygodniu kontynuujcie tematykę dzikich zwierząt w domu, być może macie książeczki o zwierzętach i ich oglądanie będzie pretekstem do ciekawych rozmów a może obejrzycie wspólnie film przyrodniczy pokazujący życie zwierząt w innych krajach.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl