Czego się uczymy…

Temat tygodnia: Siły przyrody

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu uwaga dzieci będzie skierowana na temat dość trudny, ale bardzo ciekawy i angażujący małe umysły. Zajmować się bowiem będziemy żywiołami. Przedszkolaki wezmą udział w zajęciach dotyczących wody i powietrza.

W ramach „przygody z wodą” nauczymy się poprawnego mycia rąk, będziemy przeliczać kropelki – papierowe sylwety, poznamy obieg wody w przyrodzie na podstawie wiersza M. Szeląg pt. „Mała kropelka”. W wodne kropelki wcielimy się także podczas zabawy ruchowej pt. „My wodne kropelki krążymy w przyrodzie”. Dzieci zastanowią się również „Gdzie ukryła się woda w naszym przedszkolu?”. Z „wodną” tematyką przedszkolaki spotkają się także przy zabawie z rymowanką pt. „Płynie woda” M. Barańskiej, podczas zabawy relaksacyjnej „Wodny masażyk” M. Szeląg oraz przy zabawie matematycznej „Ile kubków wody mieści się w butelce?” wg prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.

Drugim żywiołem, który dzieci poznają w tym tygodniu będzie powietrze. W jego świat wprowadził najmłodszych wiersz L. J. Kerna pt. „Piotruś i powietrze”, Dzieci wezmą udział w zabawie oddechowej „Burza na morzu” oraz w różnych zabawach z chustą animacyjną. . Zastanowią się także nad pytaniem „Co by było, gdyby zabrakło powietrza?”.

Podczas zajęć muzycznych przedszkolaki wysłuchają utworu „Nokturn cis-mol”, do którego wykonają improwizację tameczną. Opowiedzą także o swoich skojarzeniach ze słuchanym utworem i namalują obrazy farbami akwarelowymi. W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznają piosenkę pt. „Ognisko”.

Podczas zajęć dzieci będą rozmawiały o ogólnie pojętej „odpowiedzialności” na przykładzie opowiadania G. Lipińskiej pt. „Dyżurny” oraz zabawy dydaktycznej „Odpowiedzialne zawody”. Dzieci rozmawiały również o tym, dlaczego należy pilnować swoich rzeczy.

Drodzy Rodzice, prosimy o kontynuowanie w domu tego tematu i kształtowanie w Waszych latoroślach odpowiedzialności – za porządek w pokoju, w którym śpi i się bawi, za zwierzątko, którym się opiekuje, za książki i zabawki. Uczcie także swoje dziecko odpowiedzialności za przyrodę i planetę – zakręcania wody podczas mycia zębów, zakręcania kranu po umyciu rąk, gaszenia światła czy telewizora po wyjściu z pokoju.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl