Czego się uczymy…

TEMAT TYGODNIA: DBAM O ZDROWIE (08.02.2021 – 12.02.2021)

Tematy dni: 1. Dobre rady dla zdrowia, 2. Zimowe zabawy, 3. Dbamy o higienę, 4. Taniec to zdrowie, 5. Piramida zdrowia/Bal karnawałowy.

Drodzy Rodzice!

Minął kolejny tydzień, a w kolejnym będziemy rozmawiać o zdrowiu, zdrowym stylu życia i aktywności fizycznej. Dowiemy się, co to jest piramida zdrowia, co jeść, by być zdrowym, a także jakich produktów unikać. 

W zdrowym odżywianiu ważne są ruch, częste spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Wiem, że w okresie zimowym powinniśmy również bawić się na śniegu i lodzie – zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze sprzętu zimowego. Rozwijamy w ten sposób swoje ciało, ale też hartujemy organizm. Również taniec wpływa pozytywnie na nasze ciało, dlatego w tym tygodniu będziemy dużo tańczyć przy różnych utworach. Poznamy aerobik, zumbę, czyli ćwiczenia przy muzyce. Będziemy również improwizować do muzyki klasycznej – Ronda A. Hoffmaistera, a nawet utworzymy choreografię wykorzystując bum bum rurki do utworu „La Rapsa”.

Poznaliśmy kolejną literę s, S. Wiele czasu poświęcimy na doskonalenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej: będziemy czytać sylaby, wyrazy i zdania. Rozwijać słuch fonematyczny: dzielić na głoski, odczytywać rebusy, plątaninki literowe. Czytatać globalnie wyrazy.

Na zajęciach plastycznych wykonamy prace „Bałwanki”. Nie zabraknie ćwiczeń grafomotorycznych, które przygotowują nas do nauki pisania.

Poznamy cyfrę 6, poćwiczymy przeliczanie, dokładanie, odkładanie w tym zakresie liczbowym. Nauczymy się prawidłowo kreślić tę cyfrę.

W tym tygodniu poeksperymentujemy również z magnesem – dowiemy się, jakie przedmioty przyciąga magnes i w jakich warunkach.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– warto włączać dzieci w przygotowywanie posiłków (np. robienie kanapek) i wykorzystać to jako okazję do rozmów o zdrowym odżywianiu się,

– dobrze jest spędzać dużo czasu na spacerach i zabawach zimowych (rzucanie się śnieżkami, minizawody);

– można zabawić się w czytanie etykiet słodkich napojów i przeliczać, ile jest w nich łyżek cukru;

– warto prowadzić zabawy matematyczne w zakresie liczbowym 16;

– warto wykonywać ćwiczenia ortofoniczne: wybrzmiewanie głosek na początku, na końcu, wyszukiwanie wyrazów na daną głoskę, a także zabawy literami: dopasowywanie liter wielkiej i małej, pisanej i drukowanej, wyszukiwanie w otoczeniu liter s, S;

– dobrze znaleźć czas na wspólne czytanie opowiadań, bajek, wierszy;

– można w domu powtórzyć eksperymenty z przedszkola (np. sprawdzanie, jakie przedmioty przyciąga magnes).

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl