Czego się uczymy…

Tematyka tygodnia: Sport to zdrowie

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu porozmawiamy na temat „Sport to zdrowie!”. W poniedziałek dzieci zastanowią się nad konsekwencjami niewłaściwego ubierania się podczas zimy na podstawie wiersza pt. Antek i zima” M. Szeląg. Tym samym poznają ogromne znaczenie wartości zdrowia. Zdobyte wiadomości podsumuje zabawa dydaktyczna „Szafa zimowa i szafa letnia” oraz zabawa ruchowo-naśladowcza „Ubieramy się na zimowy spacer”.

Wszyscy lubimy zabawy na śniegu, dlatego będzie to bardzo przyjemny tydzień z bliską dzieciom tematyką. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki posłuchają wiersza M. Szeląg pt. Idzie zima krok za krokiem” i porozmawiają przy ilustracjach na temat ulubionych zimowych zabaw. Rozwiążemy również różne zimowe zagadki, a w opowieści ruchowej „ulepimy bałwanka” w sali. Podczas zajęć matematycznych dzieci wykorzystają kule śniegowe (z papieru) do układania zbiorów, przeliczania ich elementów, a także ćwiczeń orientacji w schemacie ciała i przestrzeni w zabawie „Połóż kulę…”

Ćwiczenia w orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni są ważnym elementem edukacji matematycznej. Warto w czasie wolnym pobawić się z dzieckiem, wybierając jakiś śmieszny rekwizyt i poprosić je, by kładło np. żabę, kulkę przed sobą, za sobą, obok siebie, między nogami, na głowie, nad głową, na krześle, na stole, pod krzesłem, obok krzesła, na brzuchu, pod kolanem, pod stopą. Im polecenia będą bardziej absurdalne, tym więcej przyniosą maluchowi radości, jednocześnie utrwalając ważne pojęcia matematyczne: na, pod, obok, między, za.

Podczas zajęć muzyczno-rytmiczno-ruchowych, przedszkolaki poznają piosenkę pt. „Zabawy na śniegu”, której treść również nawiązywała do sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego na śniegu.

Podczas zajęć plastycznych dzieci same zrobią bałwanki z płatków kosmetycznych. Świetnym uzupełnieniem tych zajęć będzie zabawa w kole z rymowanką „Bałwan” M. Barańskiej.

Ważnym dopełnieniem omawianych treści byłyby także praktyczne ćwiczenia w ogrodzie przedszkolnym dotyczące: lepienia bałwana, rzucania do celu śnieżkami oraz nauka szybkiego otrzepywania odzieży i butów ze śniegu. W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznają piosenkę pt. „Olimpiada”.

W przyszłym tygodniu będziemy bawić się w kąciku tematycznym, nie tylko w lekarzy którzy leczą przedszkolne lalki, ale także weterynarza, który dba o zdrowie zwierząt.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl