Czego się uczymy…

Temat tygodnia : Młodsi i Starsi

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu porozmawiamy o relacjach między ludźmi młodymi (dziećmi) a starszymi. Jeżeli mówimy o ludziach starszych, naszych babciach i dziadkach, nie możemy zapomnieć o szacunku, który powinniśmy im okazywać. O tym, czym jest szacunek, dzieci dowiedzą się, słuchając opowiadania pt. O księżniczce, która nie szanowała starszych ludzi” M. Szeląg.

Podczas zajęć dydaktycznych dzieci będą mogły porozmawiać o swoich dziadkach i babciach, przedstawić ich swoim kolegom i koleżankom, opowiedzieć wszystkim, co lubią z nimi robić. W czasie kolejnych zajęć przedszkolaki zastanowią się, co się zmieniło od czasu dzieciństwa ich dziadków. Czy kiedyś były telefony komórkowe i komputery? W jakie zabawy bawili się ich dziadkowie? Co lubili robić i jak wyglądało kiedyś przedszkole?

W tym tygodniu dzieci wykonają obrazek dla babci i dziadka, który powiesimy na naszej przedszkolnej wystawce. Wysłuchają wiersza pt. „Dla Babci” H. Łochockiej. Podczas zajęć muzyczno -rytmicznych dzieci będą bawiły się przy piosence pt. „Dziadku nasz kochany”, a także nauczą się jej słów. Podczas zajęć matematycznych dzieci będą układały rytmy z kolorowych serc, tworzyły zbiory oraz utrwalały pojęcie „para”, grupując elementy po dwa w pętlach.

Na jednym z zajęć przedszkolaki wykonają również eksperyment pt. Kolorowy kwiatek dla babci i dziadka” z barwieniem goździka, który ma maluchom pokazać, dlaczego kwiaty w wazonie nie więdną tak szybko.

W tym tygodniu dzieci pobawią się w tradycyjne zabawy z młodości „babć” i „dziadków” takie jak: „Ojciec Wirgiljusz”, „Siała baba mak”, „Mam chusteczkę”, „Stoi różyczka w czerwonym wieńcu”.

W „Kąciku Dobrego Startu” czterolatki wykonają ćwiczenie rytmiczne Woreczkowa orkiestra” oraz na karcie pracy będą odtwarzały graficznie wzórpółkole (słońce jako półkole na horyzoncie).

Ten tydzień będzie bardzo emocjonujący dla dzieci, ponieważ poruszać będzie tematykę związaną ze Świętem Babci i Dziadka. Babcia i dziadek to po rodzicach najważniejsze osoby w życiu każdego przedszkolaka – należy to pielęgnować i uczyć dzieci szacunku do osób starszych. Proponujemy by umożliwić dzieciom dalsze zgłębianie tematu dzieciństwa dziadków już w domowych warunkach – przy herbacie, cieście i albumach ze zdjęciami.

Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia.

Prezenty dla babci i dziadka dzieci otrzymają do domów. Prosimy o wręczenie ich wspólnie z dziećmi. Każde dziecko wykonało z niewielką pomocą nauczyciela dwa mini -świeczniki, jeden dla dziadków ze strony mamy i drugi dla dziadków ze strony taty.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl