Czego się uczymy…

Tydzień XIII. Nadchodzi zima

Drodzy Rodzice!

Rozpoczął się grudzień, a wraz z nim myśli dzieci zaprzątają pytania typu „Kiedy przyjdzie zima?”,  „Czy jutro spadnie pierwszy śnieg?”, „Kiedy w końcu ulepię bałwanka?”. Odpowiedzi na te pytania staną się punktem wyjścia do porannych rozmów.

Pierwszym utworem wprowadzającym w świat zimy i w jej cechy charakterystyczne będzie opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „Gawronek poznaje zimę”, z którego dzieci dowiedzą się po czym rozpoznać tę porę roku. Innym utworem o tematyce zimowej będzie wiersz „Zuzia i Zima” B. Mróz-Gajewskiej zakończony refleksją nad koniecznością odpowiedniego ubierania się do pogody.

Podczas  spotkań z muzyką przedszkolaki poznają piosenkę pt. „Idzie zima zła”, na temat której będą rozmawiały, do której się bawiły oraz którą będą rytmizowały. Podczas zabaw plastycznych przedszkolaki wykonają zimowe rękawiczki – sylwety rękawiczek ozdobią włóczką i różnymi tkaninami.

W tym tygodniu dzieci poznają nowe rymowanki do działań ruchowych i masażyków – „Zimą” i „Śnieg pada”

Dzieci wysłuchają opowiadania G. Lipińskiej pt. „Cierpliwość i ciasto drożdżowe”. Tym samym nową wartością, z którą w tym tygodniu się zapoznają stanie się „cierpliwość”. Aby cechę tę w sobie rozwijać, będą uczyły się spokojnego czekania na swoją kolej czy to w kolejce do toalety, czy w kolejce do wykonania jakiegoś zadania, czy w kolejce po przybory plastyczne lub inne rzeczy.

W „Kąciku Dobrego Startu” przedszkolaki poznają nową piosenkę – „Uśmiech”

W piątek nasze zajęcia skupią się wokół zawodu górnika. Dzieci wykonają czapki górnicze i zobaczą film edukacyjny na temat pracy górnika pod ziemią.

            Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o uczenie dzieci ubierania się do wyjścia na zimowe spacery – kolejności zakładania odzieży wierzchniej, umiejętności zakładania butów, kurtki, szalika, czapki, zapinania guzików. Samodzielność w zakresie samoobsługi jest niezwykle ważna, bowiem pozwala najmłodszym na wzrost pewności siebie i poczucia własnej wartości, a także rozwija motorykę. Życzymy cierpliwości 🙂

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl