Czego się uczymy…

Temat Tygodnia : Moje ulubione zajęcia

Drodzy Rodzice!

Ostatni tydzień listopada umili nam bardzo przyjemna tematyka, bowiem kto z nas wszystkich nie lubi muzyki? Nią właśnie podczas ostatnich kilku dni będą zajmowały się przedszkolaki. Jednym z utworów wprowadzających dzieci w świat dźwięków było opowiadanie pt. „Wiatr i grusza” L. Łącz, w którym to muzykę tworzy tytułowy bohater oraz chłopiec Grześ, grający na fujarce wystruganej z gałęzi gruszy. Innym utworem, z którym spotkają się maluchy będzie wiersz G. Lipińskiej pt. „Zmartwienie myszki”.

            Podczas zajęć muzycznych dzieci posłuchają piosenki pt. „Deszcz grajek” i nauczą się śpiewać jej refren. W muzyków pobawimy się też podczas brania udziału w zabawie pt. „Jestem muzykantem konszabelantem”.

            Muzyka połączona będzie również z działaniami matematycznymi, podczas których dzieci policzą dźwięki wygrywane na instrumentach, a następnie powtarzają je, będą odliczały tyle samo kasztanów. Będą to świetne ćwiczenia słuchowe, koncentrujące uwagę przedszkolaków, a w dodatku wzbogacające doświadczenia matematyczne.  W tym tygodniu dzieci będą przypomniały sobie nazwy instrumentów, które „mieszkają” w przedszkolu, wśród nich: tamburyn, grzechotka, bębenek, a także poznają za pośrednictwem ilustracji nowe instrumenty – m.in.: trąbka, pianino, flet, gitara, skrzypce. Nazwy ich będą dzieliły na sylaby; wsłuchiwały się w wydawane przez nie dźwięki odtwarzane z płyty. Dowiedzą się, co oznaczają słowa: „orkiestra” oraz „dyrygent”, a na zakończenie przygody z muzyką wykonają albumy z pracami plastycznymi, bohaterami których będą oczywiście instrumenty!

            Przedszkolaki utrwalą pojęcie „kreatywności”. Poznają kolejne opowiadanie M. Szeląg pt. „O pomysłowych myszkach, które nie nudziły się w czasie deszczu”. Kreatywności jednak nie da się rozwinąć, a tym bardziej pojąć bez twórczego działania! Dlatego i tym razem  dzieci będą tworzyły – zwłaszcza podczas zabawy dydaktycznej, gdzie będą wygrywały muzykę na różnych przedmiotach służących do codziennego użytku, jak na przykład garnki, pokrywki, folie czy łyżki.

            W „Kąciku Dobrego Startu”  przedszkolaki poznają  piosenkę pt. „Parasol”, wykorzystując do tańca chusty. Poznają także nowy wzór – łuk, z którego tworzyły parasolki, rytmizując słowa powyższej piosenki.

W  środę obchodzić będziemy Dzień pluszowego misia. Całodzienna aktywność dzieci będzie skupiała się wokół tego tematu. Wykonamy również pracę plastyczną i zobaczymy bajki z płyty Cd z najbardziej znanymi misiami np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek itp.

            Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o wprowadzanie dziecka w świat muzyki, o pozwalanie mu na ekspresje muzyczno-ruchowe – nie bez powodu mówi się przecież, że muzyka łagodzi obyczaje. Ma ona bowiem dobroczynny wpływ na harmonijny i wszechstronny rozwój dziecka, uspokaja, łagodzi dziecięce stresy, rozwija twórczo i uwalnia wszelkie emocje.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl