Czego się uczymy…

Temat tygodnia: Mój dom Polska (09-13.11.2020)

Szanowni Rodzice!

W tym tygodniu będziemy kontynuować rozmowy o miłości do ojczyzny. Dzieci poznają historię powstania państwa oraz jego pierwszego władcę – Mieszka I. Wysłuchają legendę o białym orle. Przypomnimy sobie jak wyglądają symbole narodowe, godło, Hymn, flaga; jak należy się zachować podczas słuchania Hymnu narodowego, 10 listopada uroczyście go zaśpiewamy.

Poznamy Warszawę, przyjrzymy się jej zabytkom, wymienimy miejsca, które znamy, w których dzieci były; poznamy starą i nowoczesną Warszawę z drapaczami chmur, z metrem itd.

Zainteresujemy się sławnymi Polakami; obejrzymy obraz Jana Matejki, będziemy improwizować ruchem do mazurka Fryderyka Chopina.

Poznamy mapę Polski. Będziemy śpiewać piosenkę o Polsce; wykonamy pracę plastyczną przedstawiającą zapis nutowy „Mazurka Dąbrowskiego” oraz eksperyment, w którym zmieszają się barwy ojczyste.

Czytamy globalnie wyrazy: godło, flaga, Polska;

Propozycje zabaw i form spędzania czasu w gronie rodzinnym:

  • Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o nowoczesnych postawach patriotycznych, Polsce, znanych Polakach i ich dokonaniach.

  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, składanie sylab w wyraz (analiza i synteza); odszukiwanie znanych wyrazów – mama, las, tata, igła, Polska, godło, flaga w różnych tekstach, podawanie wyrazów rozpoczynających się głoskami: m, l, t, i, d.

  • Przeliczanie przedmiotów, segregowanie przedmiotów według określonych cech: koloru, wielkości itp.

  • Doliczanie i odliczanie przedmiotów, zabawek, podawanie wyniku dodawania i odejmowania.

  • Kontynuowanie zabaw z rytmami, układanie rytmów, przekładanie ich na ruch itp.

  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek

  • Aktywny wypoczynek w miarę sprzyjającej pogody – spacery, zabawy na świeżym powietrzu.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl