Czego się uczymy…

Temat tygodnia: Mój dom – Polska

W tym tygodniu Wasze pociechy poznają symbole związane z Polską. Przypomnimy sobie kolory flagi, będziemy kolorowali flagę według wzoru na karcie pracy. Posłuchamy również hymnu państwowego w pozycji na baczność i weźmiemy udział w Akcji MEN „ Szkoła do hymnu” we wtorek 10 listopada o godzinie 11:11 weźmiemy udział w uroczystym odśpiewaniu hymnu w naszej sali.

Przedszkolaki zastanowią się nad pojęciem „wolności” w odniesieniu do dzikich zwierząt na podstawie opowiadania M. Szeląg pt. „O ptaku, który utracił wolność”. Porozmawiamy, dlaczego nie należy łapać, męczyć i przynosić do domu zwierząt żyjących na wolności w naturalnych środowiskach.

Piosenka której słuchamy: „ Mały Polak –przedszkolak” ( sł Marlena Szeląg, muz. Katarzyna Waszkiewicz

Polska moim domem, domem jest.

Biały orzeł godłem, godłem jej

Ref. A ja jestem przedszkolak

Mały polak przedszkolak x2

Polska moim domem, domem jest

Biel i czerwień flaga, flaga ma.

Ref….

Polska moim domem, domem jest.

Tutaj moi bliscy, bliscy są

Ref…

Polska moim domem, domem jest

Który w sercu zawsze, zawsze mam.

Dzieci poznają również nazwę stolicy Polski – Warszawę. Będą oglądały jej mapę, zabytki, krajobrazy, pomniki przedstawione w książkach, albumach, na pocztówkach, zdjęciach oraz pamiątki z nią związane. Posłuchamy wiersza pt. „Syrenka” J. Laskowskiego, którego nauczymy się na pamięć.

Drodzy Rodzice, prosimy o utrwalanie z Waszymi dziećmi treści, które wprowadzane będą w tym tygodniu w przedszkolu. Uczcie pociechy szacunku do symboli narodowych, wywieszajcie z dziećmi flagę podczas świąt państwowych, uczcie właściwej postawy podczas śpiewania hymnu. Pamiętajcie także, aby wdrażać dzieci w problemy ekologiczne i uczyć od małego, że śmiecenie, łamanie gałęzi drzew, wyrywanie i deptanie kwiatów niszczy naszą Polskę, a przecież każdy Polak powinien dbać o swój kraj. W miarę możliwości zwiedzajcie razem z dziećmi ojczyznę, odwiedźcie Warszawę, Kraków, pokażcie rzekę Wisłę, Smoka Wawelskiego, Warszawską Syrenkę. Dzieci szybciej uczą się poprzez własne doświadczenia wzrokowe, słuchowe, ruchowe oraz poprzez pozytywne emocje, a takie na pewno będą podczas wspólnie spędzonego czasu na wycieczce z najważniejszymi dla maluchów osobami – rodzicami

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl