Czego się uczymy…

Tematyka tygodnia: Nasza mała ojczyzna

Drodzy Rodzice!

            W  tym tygodniu Wasze pociechy będą zajmowały się tematyką miejsca zamieszkania. Poznają nie tylko  najbliższą okolicę, nazwę miejscowości, w której żyją, ale również budynki, w których mogą mieszkać ludzie w mieście lub na wsi – domy, bloki, wieżowce. Poznają nazwy sprzętów domowych, będą rozwiązywały o nich zagadki, określały ich zastosowanie, wskazywały pomieszczenia w domu, w których można je zleźć. Wykonają również pracę plastyczną pt. „Pralka”, pokolorują herb naszego miasta Rybnika ,a także zbudują swoje miasto z klocków różnego typu.

Na podstawie wiersza pt. „Miasto” U. Kamińskiej przedszkolaki dowiedzą się, że należy słuchać rodziców podczas spacerowania po mieście i nie należy się od nich oddalać. Pamiętajcie Rodzice, żeby za każdym razem, gdy wychodzicie z dzieckiem z domu przypominać o tej bezcennej zasadzie. Warto również porozmawiać z pociechą na temat miejsca zamieszkania i adresu oraz o tym, komu takie informacje można zdradzać, a komu nie. Wyjaśnijcie Waszej latorośli na podstawie przykładów komu może ufać, a komu nie, z kim może iść, a z kim nie.

Warto wykorzystać tu także dziecięcą literaturę, która ułatwi dziecku zrozumienie czyhającego niebezpieczeństwa i dostarczy przykładów konsekwencji złamania tej zasady, np. „Czerwony Kapturek” i postać Wilka, któremu Kapturek zaufał i zdradził adres zamieszkania Babci oraz bajka „O siedmiu Koźlątkach”, w której małe koziołki wpuściły do domu nieznanego gościa (Wilka) mimo zakazów i ostrzeżeń swojej matki. Jest to bardzo ważny temat i należy wdrażać w niego dzieci już od najmłodszych lat. Nie ma przecież nic ważniejszego od bezpieczeństwa, życia i zdrowia Waszej pociechy.

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl