Czego się uczymy…

Temat tygodnia : Skarby jesieni

Drodzy Rodzice!

            To będzie kolejny tydzień odkrywania, smakowania i wieloaspektowego działania. Tym razem materiałem manipulacyjnym staną się warzywa.

            Dzieci poprzez liczne wiersze, masażyki, zabawy paluszkowe i rymowanki: „Warzywa z grządki”, „Idzie Felek”, „W ogrodzie”, „Ogrodniczki”, „Warzywa babci”, „Pietruszka”, poznają różne rodzaje warzyw oraz czynności jesienne wykonywane w ogrodzie związane z pracą ogrodnika.

Przedszkolaki zastanowią się również, w jaki sposób rosną warzywa, które części pietruszki, marchewki, buraka czy ziemniaka się zjada i gdzie one rosną – nad ziemią czy w ziemi.

Ziemniaki posłużą jako niekonwencjonalne stemple do wykonania twórczej pracy plastycznej. W tym tygodniu dzieci wykonają jeszcze inną pracę plastyczną – „Pietruszkę” z odciśniętej pomalowanej zieloną farbą dłoni i wydzieranki z białej kartki.

            „Sówki” posłuchają także opowiadania pt. „O życzliwym zającu i jego nieuprzejmym bracie” autorstwa M. Szeląg i utrwalą wiadomości na temat uprzejmych i życzliwych zachowań. Zastanowimy się również nad tym, czy bycie życzliwym się opłaca i jakie konsekwencje niesie ze sobą bycie niemiłym i opryskliwym.

            W ramach działań w „Kąciku Dobrego Startu” dzieci utrwalają poznaną w zeszłym tygodniu piosenkę pt. „Koszyk” i poznany wzór będą układały ze sznurków, kreśliły na kaszy wsypanej do tacek oraz rysowały na karcie flamastrem.

Podobnie jak w tamtym tygodniu prosimy Was o utrwalanie z dziećmi nazw polskich warzyw podczas działań w ogrodzie czy w kuchni. Zapraszajcie do nich swoje pociechy, niech przeliczają warzywa, porównują ich kolory, wielkości, kształty, strukturę, nich wąchają i smakują, oglądają części nadziemne i podziemne, myją je, kroją itp. Poprzez zabawę, działania na konkretach, manipulowanie i wielozmysłowe poznanie dzieci uczą się najszybciej oraz chętniej poznają świat, który staje się dla nich wielką tajemnicą do odkrycia!

 

Przedszkole nr 9

w Rybniku

ul. Henryka Wieniawskiego 9

44-200 Rybnik

Tel/fax (032) 422-24-05

e-mail: p9.rybnik@wp.pl